Menu Close

Kako pomoći djetetu da razvije empatiju ?

Empatija se definira kao sposobnost razumijevanja emocija drugih ljudi i primjerenog reagiranja na te emocije. Imati empatiju prema nekome znači da se možemo „staviti u njegove cipele“, odnosno da možemo zamisliti kako bismo se mi osjećali da smo u istoj situaciji. To je vrlo složena vještina koju kod djece treba poticati i neprestano razvijati. Sposobnost suosjećanja s drugom osobom znači da dijete:

 • razumije da je zaseban pojedinac
 • razumije da drugi mogu imati drugačije misli i osjećaje od njega
 • prepoznaje uobičajene osjećaje koje većina ljudi doživljava – sreću, iznenađenje, ljutnju, razočaranje i tugu
 • može sagledati određenu situaciju (kao što je promatranje vršnjaka kako se oprašta od roditelja u vrtiću) i zamisliti kako bi se on—a time i njegov prijatelj—mogli osjećati u tom trenutku
 • može zamisliti koja bi reakcija mogla biti prikladna ili utješna u određenoj situaciji kao što je ponuditi svojoj prijateljici omiljenu igračku ili plišanog medvjedića da je utješi

Razvojne prekretnice

Razumijevanje i pokazivanje empatije rezultat je mnogih socijalno-emocionalnih vještina koje se razvijaju u prvim godinama života. Neke posebno važne prekretnice uključuju:

 • uspostavljanje sigurnog, snažnog odnosa punog ljubavi između roditelja i djeteta jedna je od prvih prekretnica. Osjećaj prihvaćenosti i razumijevanja pomaže djetetu da nauči prihvaćati i razumjeti druge dok raste.
 • otprilike u dobi od 6 mjeseci, bebe počinju koristiti društvene reference. Tada će beba pogledati roditelja ili drugu voljenu osobu kako bi procijenila njegovu ili njezinu reakciju na osobu ili situaciju. Na primjer, 7-mjesečno dijete pažljivo gleda svog oca dok pozdravlja posjetitelja u njihovom domu da vidi je li ta nova osoba dobra i sigurna. Odgovor roditelja na posjetitelja utječe na reakciju djeteta. (Zbog toga se roditelji potiču da budu optimistični i umirujući kada se opraštaju od djece u vrtiću. Time se šalju poruke “ovo je sigurno mjesto” i “biti ćeš dobro.”)
 • između 18. i 24. mjeseca, mala djeca razvijaju teoriju uma. Tada mališan prvi put shvaća da, baš kao što on ima svoje misli, osjećaje i ciljeve i drugi imaju svoje misli i ideje – koje mogu biti drugačije od njegovih.
 • između 18. i 24. mjeseca mališani će se početi prepoznavati u ogledalu. To signalizira da dijete ima čvrsto razumijevanje sebe kao zasebne osobe

Što možete učiniti da pomognete maloj djeci da razviju empatiju ?

 • Suosjećajte sa svojim djetetom.
 • Budite uzor. Kada imate snažne odnose pune poštovanja i komunicirate s drugima na ljubazan i brižan način, vaše dijete uči iz vašeg primjera.
 • Koristite “ja” poruke. Ova vrsta komunikacije modelira važnost samosvijesti: “Ne volim kad me udaraš. To boli.”
 • Potvrdite teške emocije svog djeteta. Ti su osjećaji dio života s kojima se djeca moraju naučiti nositi. Zapravo, etiketiranje i potvrđivanje teških osjećaja pomaže djeci da se nauče nositi s njima. Ova vrsta pristupa također pomaže djeci da nauče suosjećati s drugima koji doživljavaju teške osjećaje.
 • Koristite igru ​​pretvaranja. Razgovarajte sa starijom djecom o osjećajima i empatiji dok se igrate. Na primjer, možete dati plišanom nilskom konju vašeg djeteta da kaže da se ne želi izmjenjivati ​​sa svojim prijateljem, plišanim ponijem. Zatim pitajte svoje dijete: “Što misliš, kako se poni osjeća? Što da kažemo ovom blesavom nilskom konju?”
 • Razmislite o korištenju riječi “Žao mi je”. Iako je ispravno djecu učiti značenje izjave “Žao mi je”, to nužno ne znači da će djecu naučiti empatiji. Smisleniji pristup može biti pomaganje djeci da se usredotoče na osjećaje druge osobe: „Ivana, pogledaj Lanu – jako je tužna. Ona plače. Trlja ruku tamo gdje ste je gurnuli. Da vidimo je li dobro.“ To pomaže djeci da povežu radnju (guranje) i reakciju (prijatelj koji je tužan i plače).
 • Budite strpljivi. Razvijanje empatije zahtijeva vrijeme. Vaše dijete vjerojatno neće biti savršeno empatično biće do treće godine. (Postoje neki tinejdžeri, pa čak i odrasli koji također nisu u potpunosti svladali ovu vještinu!) Zapravo, velik i vrlo normalan dio malog djeteta je fokusiranje na mene, moje i ja. Upamtite, empatija je složena vještina i nastavit će se razvijati tijekom života vašeg djeteta.